Gå til hovedindholdet

Ny risikodelingsaftale åbner for behandling af to typer kræft

En ny risikodelingsaftale gør det muligt for Medicinrådet at anbefale trastuzumab deruxtecan (Enhertu) til patienter med en sjælden form for lungekræft og til patienter med kræft i mavesæk og mavemund

30. oktober 2026

Amgros og virksomhederne bag trastuzumab deruxtecan (Enhertu) er blevet enige om grundlaget for en risikodelingsaftale, som indebærer, at virksomhederne tilbagebetaler en del af udgifterne, hvis en patient stopper behandlingen tidligt. På den måde deler virksomhederne og sundhedsvæsenet en del af den økonomiske risiko ved at indføre en ny behandling, hvor der er usikkerhed om, hvor stor effekt patienterne vil få af behandlingen.

Medicinrådets forperson, Birgitte Klindt Poulsen, glæder sig over, at det er lykkedes at finde en løsning, så trastuzumab deruxtecan (Enhertu) nu kan tilbydes til flere kræftpatienter.

"Vi er rigtig glade for, at det er lykkedes at finde en løsning, så vi nu kan anbefale behandlingen til nye grupper af kræftpatienter. Der er tale om et dyrt lægemiddel, som vi allerede bruger til patienter med f.eks. brystkræft. Men for patienter med lungekræft og kræft i mavesæk og mavemund er der større usikkerhed om, hvor stor effekt behandlingen har. Med denne risikodeling har vi fundet en rigtig god måde at håndtere den usikkerhed på, samtidig med at de nye patientgrupper får adgang til behandlingen. Det er netop den slags aftaler, vi i Medicinrådet gerne ser flere af," siger Birgitte Klindt Poulsen.

Medicinrådet vurderer, at behandling med trastuzumab deruxtecan (Enhertu) kan forsinke sygdommens udvikling og forlænge levetiden for patienter med lungekræft og patienter med kræft i mavesæk og mavemund sammenlignet med den behandling, de kan få i dag. Der er dog fortsat usikkerhed om, hvor stor effekten vil være, når behandlingen bruges i dansk klinisk praksis.

Medicinrådet efterspurgte en alternativ aftale

Aftalegrundlaget er kommet i stand efter konstruktiv dialog mellem Medicinrådet, Amgros og virksomhederne bag lægemidlet. 

"Det har krævet både samarbejdsvilje og vilje til at tænke ud af boksen at nå hertil. Derfor vil jeg gerne rose både Amgros, Medicinrådets sekretariat og virksomhederne for arbejdet med at finde en løsning, som gør det muligt for os i Medicinrådet at anbefale behandlingen. Det viser, hvad vi kan opnå, når alle parter er villige til at tænke i nye løsninger", siger Birgitte Klindt Poulsen.

Indholdet i aftalen

Konkret betyder aftalen, at virksomhederne tilbagebetaler udgifter til lægemidlet, hvis en patient stopper behandlingen inden for en aftalt periode, uanset årsag. Dermed bliver sundhedsvæsenets udgift mindre, hvis en patient stopper behandlingen tidligt. Efter virksomhedernes ønske er længden af behandlingsperioden fortrolig. 
Medicinrådet vurderer, at omkring 30 patienter med kræft i mavesæk og mavemund og 5-10 patienter med lungekræft om året kan være kandidater til behandlingen. 

Find anbefalingerne her

Om HER2-positivt adenokarcinom i mavesæk og mavemund

HER2-positivt adenokarcinom i mavesæk eller mavemund er en kræftsygdom, som ikke kan helbredes, når den har spredt sig. Sygdommen rammer typisk voksne over 60 år. Sygdommen medfører symptomer som synkebesvær, opkastninger, træthed, kvalme og vægttab, som kan påvirke livskvaliteten betydeligt.


Om HER2-muteret ikke-småcellet lungekræft

Denne type lungekræft er uhelbredelig og ses hos patienter med en bestemt genetisk forandring i kræftcellerne. Sygdommen rammer typisk personer i 60-års-alderen og medfører åndenød, hoste og smerter, som påvirker livskvaliteten betydeligt.