Gå til hovedindholdet

To anbefalinger

På rådsmødet den 23. april 2025 godkendte Rådet to nye anbefalinger

24. april 2025

Anbefalinger

Urotelialkræft - blærekræft

Medicinrådet anbefaler erdafitinib til behandling af voksne patienter med inoperabel eller metastatisk urotelialkræft med specifikke FGFR3-genændringer efter forudgående behandling med mindst én behandlingslinje med PD-1/-L1-hæmmer.

Anbefalingen gælder patienter, der ikke bør behandles med platinbaseret kemoterapi, fordi de enten ikke kan tåle det eller tidligere er blevet behandlet med det. For disse patienter er den nuværende standardbehandling vinflunin. Medicinrådet anbefaler skærpet opmærksomhed i forhold til behandling af patienter med performance status 2 samt væsentlig komorbiditet, herunder nedsat nyrefunktion.

Medicinrådet vurderer, at erdafitinib kan forlænge patienternes levetid sammenlignet med vinflunin. Samtidig er erdafitinib ikke forbundet med flere eller mere alvorlige bivirkninger end vinflunin, omend bivirkningsprofilerne er forskellige.

Omkostningerne forbundet med behandling med erdafitinib er højere end behandling med vinflunin, men Medicinrådet vurderer samlet set, at omkostningerne er rimelige i forhold til effekten.

Læs mere her.

 

Endometriekarcinom - kræft i livmoderen

Medicinrådet anbefaler lenvatinib i kombination med pembrolizumab til patienter med fremskreden (avanceret) kræft i livmoderslimhinden, der er progredieret inden for 6 måneder efter tidligere behandling med platinholdig kemoterapi.
Medicinrådet vurderer, at lenvatinib i kombination med pembrolizumab kan forlænge patienternes overlevelse og tiden til sygdomsforværring sammenlignet med pegyleret liposomalt doxorubicin, som er nuværende standardbehandling.

Lenvatinib i kombination med pembrolizumab kan give langvarige immunrelaterede bivirkninger og er forbundet med lidt flere og lidt sværere bivirkninger end pegyleret liposomalt doxorubicin. Lenvatinib kan dosisreduceres ved bivirkninger, og patienterne kan opstartes på reduceret dosis. Medicinrådet anbefaler, at lenvatinib og pembrolizumab gives i maksimalt 2 år fra første dosis.

Anbefalingen gælder patienter med pMMR-status og perfomance status 0-1, som ikke tidligere har fået behandling med immunterapi.

Lenvatinib i kombination med pembrolizumab er dyrere end pegyleret liposomalt doxorubicin, men samlet set vurderer Medicinrådet, at omkostningerne til behandlingen er acceptable i forhold til effekten.

Læs mere her.

 

OBS. Medicinrådet drøftede desuden sacituzumab govitecan (Trodelvy) til metastatisk triple-negativ brystkræft og ritlecitinib (Litfulo) til svær alopecia areta. Begge er sat i clock-stop. Behandlingsvejledningen til psoriasis og psoriasis med ledgener færdigbehandles skriftligt.