Gå til hovedindholdet

Medicinrådet fastholder anbefaling af behandling mod RS-virus til for tidligt fødte og spædbørn i særlig risiko

Medicinrådet anbefaler fortsat nirsevimab som forebyggende behandling mod RS-virus til børn, som er for tidligt fødte eller i særlig risiko for et alvorligt sygdomsforløb. Anbefalingen omfatter ikke spædbørn, som ikke er i særlig risiko, da de kan opnå samme beskyttelse, hvis den gravide tager imod tilbuddet om vaccine. Vaccinen er samtidig billigere og beskytter både mor og barn.

18. december 2025

Medicinrådet fastholder anbefalingen af nirsevimab (Beyfortus) mod RS-virus til for tidligt fødte spædbørn og spædbørn i særlig risiko for et alvorligt forløb, men anbefaler ikke behandlingen til spædbørn, som ikke er i særlig risiko for et alvorligt forløb. Det besluttede Rådet onsdag den 17. december 2025.

Baggrunden for anbefalingen er, at raske spædbørn født til termin er beskyttet mod RS-virus gennem den vaccine, Sundhedsstyrelsen siden oktober 2025 har anbefalet til gravide med termin op til og i sæsonen for RS-virus (1. maj til 31. januar). Vaccinen tilbydes i graviditetsuge 32 og beskytter barnet mod RS-virus.

Sundhedsstyrelsen oplyser, at der er stor opbakning til vaccinationsprogrammet allerede nu. Næsten 60 procent af mødrene taget imod tilbuddet om gratis vaccination i denne første sæson med den nye vaccine.

- Det er meget glædeligt, at vi nu både har en effektiv vaccine og en effektiv forebyggende behandling til RS-virus. Vi kan heldigvis se, at rigtig mange gravide følger Sundhedsstyrelsen anbefaling og tager imod tilbuddet om gratis vaccination mod RS-virus. Vaccinationen dækker både moren og barnet, og vi vurderer, at vaccinen og nirsevimab er lige effektive i forhold til at beskytte spædbørn, siger Birgitte Klindt Poulsen, forperson for Medicinrådet, og fortsætter:

- Spædbørn der er født for tidligt eller er i særlig risiko, kan ikke altid opnå samme beskyttelse ved vaccination af moderen og har derudover større risiko for et alvorligt sygdomsforløb med RSV-infektion. Derfor anbefaler vi fortsat behandling med nirsevimab til disse børn, siger Birgitte Klindt Poulsen.  

Medicinrådet besluttede allerede i januar 2025, at nirsevimab er anbefalet til for tidligt fødte (præmature) spædbørn og spædbørn i særlig risiko i deres første RSV-sæson.

Medicinrådet har siden Sundhedsstyrelsens beslutning om vaccine afventet et pristilbud på nirsevimab for spædbørn, som ikke er i særlig risiko. Lægemiddelvirksomheden Sanofi har nu tilbudt en pris for behandlingen, og på den baggrund har Medicinrådet taget stilling til gruppen.

Find anbefalingen her: nirsevimab

Fakta om RS-virus og nirsevimab

RS-virus er den primære årsag til hospitalsindlæggelse hos spædbørn.  De sidste to vintersæsoner blev mellem ca. 1.042 og 1.400 spædbørn under 1 år indlagt som følge af infektion med RS-virus. Spædbørn, som er født for tidligt, har større risiko for at blive så syge af en RSV-infektion, at de har behov for at blive indlagt og få behandling på en børneafdeling på hospitalerne.

I Danmark resulterer RS-virus hos børn meget sjældent i dødsfald.

Nirsevimab er en forebyggende behandling. Det er et antistof, der gives som en indsprøjtning i en muskel enten kort efter fødslen eller lige før RSV-sæsonen.

En injektion af nirsevimab koster ca. 6.000 kr. (offentlige listepriser). Til sammenligning er den offentlige pris for vaccinen ca. 1.600 kr. pr. injektion.