Gå til hovedindholdet

Tabelecleucel (Ebvallo)

Færdigbehandlet

Godkendt den 27. november 2024

Medicinrådets anbefaling vedr. tabelecleucel til behandling af Epstein-Barr-virus-positiv posttransplantations-lymfoproliferativ sygdom (EBV+ PTLD) - Til patienter, som har modtaget mindst én tidligere behandling, version 1.0

Medicinrådet anbefaler ikke tabelecleucel til behandling af Epstein-Barr-virus-positiv posttransplantations-lymfoproliferativ sygdom (EBV+ PTLD). Det er en alvorlig, sjælden kræftform med høj dødelighed, der kan opstå efter solid organtransplantation eller stamcelletransplantation.

Det er usikkert, hvor meget behandling med tabelecleucel øger overlevelsen hos patienter med EBV+ PTLD sammenlignet med den behandling, patienterne tilbydes i dag (kemoterapi + rituximab eller rituximab alene). Det skyldes, at datagrundlaget er meget spinkelt, opfølgningstiden er kort, og data for to patientgrupper med meget forskellig prognose er slået sammen. Samtidig er tabelecleucel en dyr behandling.

Medicinrådet opfordrer derfor ansøger til at fremsende de nyeste opfølgningsdata, som virksomheden har forpligtet sig til at indsende til Det Europæiske Lægemiddelagentur som betingelse for fortsat markedsføringstilladelse.

Sagsbehandlingstid

Aktivitet
Sagsbehandlingstid
30. september - 27. november 2024. 

Medicinrådet har brugt 8 uger og 2 dage (42 arbejdsdage) på arbejdet med vurderingen af tabelecleucel til behandling af Epstein-Barr-virus-positiv posttransplantations-lymfoproliferativ sygdom (EBV+ PTLD).

Beslutning om anbefaling

Aktivitet
Medicinrådet har godkendt anbefalingen
27. november 2024. 

Forhandling

Aktivitet
Sekretariatet har modtaget et forhandlingsnotat med de forhandlede priser fra Amgros
31. oktober 2024. 

Vurderingsrapport

Aktivitet
Fagudvalget og sekretariatet har udarbejdet en vurderingsrapport, som er sendt til ansøger og Amgros
18. oktober 2024. 

På baggrund af vurderingsrapporten forhandler Amgros med ansøger om lægemidlets pris.

Ansøgning

Aktivitet
Medicinrådet har godkendt ansøgningen (dag 0)
30. september 2024. 

Fagudvalget og sekretariatet vurderer dokumentationen i ansøgningen og udarbejder en vurderingsrapport.

Medicinrådet har modtaget en ansøgning fra virksomheden
26. maj 2023. 

Medicinrådet gennemgår ansøgningsmaterialet og går i dialog med virksomheden, for at sikre at ansøgningen indeholder de nødvendige oplysninger (validering).

Anmodning om vurdering

Aktivitet
Medicinrådet har modtaget en anmodning om vurdering
21. november 2022.