Efmody
Godkendt den 25. januar 2023
Medicinrådets anbefaling vedr. hydrokortison med modificeret udløsning (Efmody) til behandling af klassisk medfødt binyrebarkhyperplasi - version 1.0
Medicinrådet anbefaler ikke langtidsvirkende hydrokortison (Efmody) til behandling af klassisk medfødt binyrebarkhyperplasi hos voksne og unge fra 12-årsalderen.
Der er ikke dokumenteret en forskel i effekt, bivirkninger eller livskvalitet hos patienter, der bliver behandlet med Efmody, sammenlignet med patienter i anden glukokortikoidbehandling, herunder korttidsvirkende hydrokortison, som er den nuværende standardbehandling i Danmark.
Behandling med Efmody er meget dyrere end den nuværende standardbehandling. Derfor vurderer Medicinrådet, at omkostningerne til behandlingen er for høje.
Sagsbehandlingstid
Medicinrådet har brugt 39 uger og 1 dag (274 dage) på arbejdet med Efmody til behandling af klassisk medfødt binyrebarkhyperplasi.
Beslutning om anbefaling
Forhandling
Vurderingsrapport
På baggrund af vurderingsrapporten forhandler Amgros med ansøger om lægemidlets pris.
Ansøgning (dag 0)
Fagudvalget og sekretariatet vurderer dokumentationen i ansøgningen og udarbejder en vurderingsrapport.